1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Temelli: Tarihe yeni bir sivil darbe olarak yazılacak
Temelli: Tarihe yeni bir sivil darbe olarak yazılacak

Temelli: Tarihe yeni bir sivil darbe olarak yazılacak

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Bugün siyaset tarihine yeni bir sivil darbe olarak yazılacak” dedi.

A+A-

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları, Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırıldı. 3 kentin ayrıca büyükşehir belediyelerine ait internet siteleri de kapatıldı.

 

3 kentte kayyum atanmasının ardından Sezai Temelli, MYK üyeleri ve milletvekilleriyle partisinin genel merkezi önünde bir açıklama yaptı.

 

Sezai Temelli, “Bugün siyaset tarihine yeni bir sivil darbe olarak yazılacak” dedi.

 

“Kaybettiler, yine kaybedecekler, kazandık yine kazanacağız” diyen Temelli, "Türkiye, Kürt meselesini çözmeden demokrasi meselesini çözemiyor" diye konuştu.

 

"Bugünkü iktidar çözümsüzlükten besleniyor” diyen Temelli, sözlerine şunları ekledi:

 

“Bugün Kürt illerine yönelik saldırı da bunu gösteriyor. Demokrasiden yana olanlar, darbeden yana olanlar, çözümden yana olanlar, çözümsüzlükten yana olanlar. Türkiye halkları bu fotoğrafa bakarak kararını vermelidir.”

 

Gazetecilerin, Van'da kayyumların Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafını asmasına ilişkin sorusu üzerine, "Kayyımlar zaten talimatla hareket eden atanmış kişiler. Kendilerini atayanın fotoğrafını da asarak biat etmişlerdir" yanıtını verdi.

 

İktidarın meşruiyetini yitirdikçe tüm Türkiye halklarına baskıyı, kayyum rejimini dayatmaya devam ettiğini belirten Temelli, sözlerine şunları ekledi:

 

“19 Ağustos darbesi, sivil darbesi, 12 Eylül darbe geleneğinin devamıdır. Darbe mekaniği devam ediyor. Bir OHAL rejimi altında yaşadık uzun süre. KHK’lerle ihraç edilenler, belediyelerimize atanan kayyımlar, demokratik siyasetin tasfiyesi eş genel başkanlarımız, milletvekili arkadaşlarımız, belediye eşbaşkanı arkadaşlarımızın tutuklanması gibi çok uzun süre bir OHAL rejimi altında yaşadık. Şimdi de örtülü bir OHAL rejimini dayatmaya devam ediyorlar. Bugün karşı karşıya kaldığımız tablo rejimin kendini deşifre etmesidir.

 

Bugün halk iradesine sahip çıkmaya devam ediyor. Ama Diyarbakır sokaklarında şiddet var, zulüm vardır. Belediyesine sahip çıkan iradesine sahip çıkanlara TOMA’larla, gazlarla saldırmaya devam eden bir devlet vardır. Devlet hukukunu yitirmiştir. Devlet anayasal bir devlet olmaktan uzaklaşmıştır. Devlet demokrasiye dair ne varsa tüm duyarlılığını yitirmiştir. Bu iktidar eliyle demokratik kurumlar tasfiye edilmeye çalışıyor.

 

Cezaevlerinde olan 5 bin arkadaşlarımız gibi bugün gözaltına alınanların da bir suçu yok. Tıpkı belediye başkanlarımızı görevden alırken ortaya koydukları gerekçelerde olduğu gibi uydurulmuş, hukuken hiçbir karşılığı olmayan bir gerekçe metniyle belediye başkanlarımız görevden alındı. Bu kayyumcu zihniyet OHAL’siz yönetemez hale gelmiş, bu zihniyet hukuken de siyaseten de iktisaden de meşruiyet zeminini yitirmiştir. Tüm yerel yönetimlerde, tüm meşru demokratik zeminlerde demokrasi mücadelemize devam edeceğimizin altını çiziyorum. Bir kez daha tekrarlıyorum; Kaybettiler yine kaybedecekler, kazandık yine kazanacağız!

 

Ne yaparlarsa yapsınlar nasıl ki OHAL döneminde mücadelemizden vazgeçmedik demokrasi ve barış mücadelesini yükselttik bugün de aynı mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdüreceğiz. Bakın OHAL döneminde hukuku yok saydılar, kendi yasalarını yok saydılar siyaseti demokratik siyaset tasfiye etmeye çabaladılar.  Kayyımlar eliyle bölge ekonomisini çökerttiler. Adeta biri yağma, talan düzeni kurdular. Şimdi aynı kayyımları göreve getirerek, Mardin’de olduğu gibi aslında bu yağmaya, bu talana sahip çıktıklarını gösteriyorlar. İşte bu yüzden meşru değiller.

 

Nasıl ki tüm bu uygulamalara gerekli yanıtı 23 Haziran’da sandıkta hep beraber demokrasi zemininde buluşarak vermişsek gene vereceğiz. Nasıl ki halkın iradesi en güçlü şekilde sandıktan çıkarak kendini göstermişse gene gösterecek. Evet, demokrasilerde belki de ilk adım sandıktır. Sandık iradesine sahip çıkmaktır ona saygı göstermektir. Bu iktidara bu saygıyı bu iradeyi yitirmiştir. Bu iktidar demokrasiden kaçıyor ama biz demokrasi mücadelesi ile bu iktidarın peşindeyiz. Mutlaka ama mutlaka bu iktidarın yaptıklarına hesap soracağız.”

 

Temelli, tutuklu PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla yaptığı son görüşmede, “Çözüme hazırım” şeklindeki açıklaması ardından belediyelere kayyum atanmasını nasıl değerlendirdikleri yönündeki soruya şu yanıtı verdi:

          

“Türkiye, Kürt meselesini çözmeden demokrasi meselesini çözemiyor. Demokrasi zemininde buluşmak bu açıdan önemli. Bugünkü iktidar bugünkü devlet aklı çözümsüzlükten besleniyor. Çözümsüzlüğün kaynağı da Kürt meselesine olan yaklaşımdı. Bugün Kürt illerine yönelik bu saldırıdan da bunu görmek mümkündür. Ya çözümden yanasınız ya çözüme karşısınız. Türkiye’de artık bu çok netleşti.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.