1. YAZARLAR

  2. Nedim ERDOĞAN

  3. TOPLUMUN KANAYAN YARASI AKLETMEYEN GENÇLİK
Nedim ERDOĞAN

Nedim ERDOĞAN

Yazarın Tüm Yazıları >

TOPLUMUN KANAYAN YARASI AKLETMEYEN GENÇLİK

A+A-

Toplumun kanayan yarası, gençlerin ait olduğu kültürel, inançsal ve tarihsel geçmişinde uzak madde eksenli bir hayat sürmesidir. Bu durumun oluşmasında, toplumun en küçük yapısı olan aileden tutun, en büyük örgütlü yapı olan devletin birçok yanlış ve onlarca şuursuz uygulamalarıda cabası... Ailede, anne ve babaların çağı iyi okumamaları kendi gençlik dönemin dinamikleriyle, anlayışıyla, uygulamalrıyla gençlere yaklaşmaları fikirsel, edebi, sanatsal geleneği güncellememeleri ve bunu imanın olmazsa olmazı bilip bunu gençlere empoze etmeye çalışması bu durum toplumsal felaketlere davetiye çıkarmak demektir.

Halbuki, gençlik gelecek demekti, hayat demekti, vucuttaki kalp demekti, bedendeki ruh demekti, mananın ta kendisidir. Her çağın anlayışı ve etkili olan unsurları farklılık arz etmektedir. Peki neden toplumla barışık bir gençlik inşa edemiyoruz? Çünkü uyguladığımız eğitim müfredatıyla gençlerimizin bütün enerjilerini, kabiliyetlerini köreltiyoruz, öldürüyoruz. İdeolojik eksenli bir dayatmayla toplumu şekillendirdiğimiz için toplumun temel dinamiği olan gençleri kendi; siyasi ideolojimize, örgütsel yapılarımıza, edebi anlayışımıza kurban ediyoruz. Bunun sonucunda konformist bir anlayışa sahip gençlik türüyor. Asi, isyankar, hayatı ve geleceği okumayan neyi ,niçin savunduğunu bilmeyen bir gençlik..

Gerçi bunu biz kendi elimizle inşa ediyoruz ve bunun sonucu daha çok acı çekmek olacak. Çünkü biz ne gençliğin aklına hitap edebiliyoruz nede kalbine dokunabiliyoruz. Özgü, üretken, sorgulayan, eleştiren, hak arama arayışının bilen bir gençlikten ziyade; itaat eden, güdmeyi kabul eden, muhakemeden uzak, sürü psikolojisini özümseyen/ içselleştiren bir yığın istiyoruz. Çünkü bu anlayış daha rahat etmemizi, saltanatımızı sürdürmeye olanak sağlıyor. Çalsan, çırpsan, haksızlık etsen buna daha rahat ve kolay kılıf uydurabiliyorsun. Akletmek hakkı bilmek, hakikata kapı açmak, haksıza dur demek, zalime karşı haykırmak demektir.

Pasif gençlik demek hakkı öldürmek demektir.Padişahım çok yaşa sesleri daha gür çıkartırsın. Unutmamamk gerekir ki, her çağda ve dönemde toplumsal refah, mutluluk, zenginlik ile özgün, bilim üreten, ilim üreten, toplumun kültürel ve ahlaki değerleriyle barışık yetiştirilen gençlerle olmuştur. Gençlik bir sonra günün doğan güneşidir, geleceğin baharıdır, yarınların umududur. Bunun için çağın anlayışıyla bir gençlik inşa etmek gerekir. Nitekim Hz. Ali, " Çocuklarınızı kendi içinde yaşadığınız günlere göre değil, onların yaşayacağı günlere göre yetiştirin." der.

Nitekim dünyadaki teknolojik ilerleme ve toplumsal etkileşim o kadar hızlı ki, dünyanın her hangi bir noktasında meydana gelen; fikirsel akım, ekonomik doktrin, eğitim anlayışı, doğal ve beşeri bir gelişme bütün toplumları doğrudan veya dolayı olarak etkileyebilmektedir. Bundan dolayı çağın anlayışı toplum üzerinde çok büyük bir etkisi vardır. Çağı okuyup çağın anlayışını idrak edip gençlere o şekilde yaklaşmak gerekir.

Yoksa, tplumsal değerlerden kopuk ithal bir eğitim müfredatıyla ne toplusal ilerleme sağlanır nede toplumun derdiyle dertlenen, insan ve insanlık sevgisini özümseyen, haksızlığa dur diyen, zalime buğzeden bir gençlik inşa edebilirsiniz. Sadece madde eksenli bir gençlik inşa ederseniz sonucu: Anne babasına asi evlat, öğretmenini katleden öğrenci yetişrilebilirsiniz. Akıl ve kalp ilişkisini göz önünde bulundurarak ancak bir gelecek inşa edebiliriz. Üstad Bediüzzaman şunu der: " Gençlik akıldan ziyade his ve hevesi dinler. His ve heves kördür. Akıbeti görmez hazır bir dirhem lezzetti ileride bir batman lezzette tercih eder. " Yarınların hakla inşa edilmesi, adalettin tesis edilmesi, nurun nara galebe edeceği günler olması dileğiyle..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum