1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tüm dünyaya yayılan gizemli dalgalar
Tüm dünyaya yayılan gizemli dalgalar

Tüm dünyaya yayılan gizemli dalgalar

Bilim insanlarının, okyanusun diplerinden gelen kaynağı belirsiz bir uğultu ve tüm dünyaya yayılan sismik dalgalar tespit ettikleri öğrenildi.

A+A-

National Geographic'de yer alan habere göre sismik dalgaların kaynağının Mayotte adasının 24 kilometre kadar uzağında olduğu anlaşıldı. Dalgaların oradan yaklaşık 11 bin kilometrelik mesafe kat ederek Afrika, Güney Amerika, Yeni Zelanda, hatta Kanada ve Havai kıyılarına kadar ulaştığı belirlenen uğultu 20 dakikadan fazla sürdü.

Bu fenomenin anormal doğasına dikkat çeken bilimciler, dalgaların alçak frekanslı ve tek renkli olduğunu, yani belirli ve sabit frekansa sahip olduklarını ifade etti. Bu tür uğultuların genelde son derece büyük depremlerin artçı şoklarından kaynaklandığı belirtilen haberde, ancak son zamanlarda bu türden büyük depremlerin meydana gelmediği ifade edildi.

ABD'deki Columbia Üniversitesi'nden anormal depremler konusunda uzmanlaşan sismolog Prof. Göran Ekström, "Daha önce buna benzer bir şey görmedim" diye konuştu.

Dalgaların kaynağını belirleyemeyen uzmanlar, Mayotte adasının altında magma hareketleri, ‘yavaş' deprem ya da sular altında olan bir volkanın püskürmesi gibi ihtimallerin üzerinde duruyor.Dalgaların etkisini farkeden ABD Jeoloji Ofisi'nden bir yetkili gizemli hareketlere ilişkin kayıtları Twitter hesabından paylaştı. Kayıtlarda dalgaların etkisini gösteren zigzaglar dikkat çekiyor. Kayıtları inceleyen uzmanlar dalgaların 'monoton' ve 'düşük frekans' özelliklerinin bunları daha da esrarengiz kıldığını dile getiriyor.

Mayotte açıklarında büyük bir depremin kayıtlara geçmemiş olması dalgaların gizemini daha da artırıyor. Büyük depremler 'büyük frekanslı' dalgalara neden olurken Mayotte açıklarında oluşan dalgalar 17 saniyede bir tekrarlanan zigzaglı dalgalar özelliğine sahip.

Mayotte ile ilgili yapılan araştırmalarda söz konusu çalkantıların geçen Mayıs ayından bu yana adanın çevresinde meydana gelen depremlerle ilintili olduğu düşünülüyor. Son aylarda adanın bir kaç kilometre çevresinde 5-6 arası şiddette yüzlerce deprem yaşandı. Son günlerde bu depremlerin sayısı ve şiddeti azalarak devam etti ancak gizemli dalgaların ilk ortaya çıktığı 11 Kasım günü herhangi bir deprem kayda geçmedi.

Sarsıntıları analiz eden Fransız Jeoloji Ofisi'ne göre ada açıklarında yeni bir volkanik merkezin oluştuğunu ihtimaller arasında değerlendiriyor.

Mayotte adası volkanik platolardan oluşuyor olsa da son 4 bin yıl boyunca herhangi bir volkanik hareket gözlenmedi. BRGM'nin araştırmaları söz konusu dalgaların ada çevresinde yer altı magmatik hareketlere işaret ettiğini ortaya koyuyor.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.