1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye diktatörlüğe sürükleniyor
Türkiye diktatörlüğe sürükleniyor

Türkiye diktatörlüğe sürükleniyor

Batı medyasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ülkeyi tek adam rejimine sürüklemeye çalıştığı yönündeki yorumlar artarak devam ediyor.

A+A-

İngiliz Economist dergisi, Erdoğan'ın fotoğrafı ile birlikte kapağına taşıdığı referandum temasında, Türkiye'nin diktatörlüğe sürüklendiğini yazdı.

Türkiye'nin Erdoğan liderliğinde gerilediğini ve Batı'nın bu duruma sessiz kalmaması gerektiğini yazan dergi, baskının boyutunun da giderek arttığına değindi. 

Erdoğan'ın 21. yüzyıl sultanı olmaya çalıştığını savunan dergi, Türkiye'nin seçilmiş bir diktatörlükle baş başa kalabileceğini, 'Hayır' oyunun bu gidişatı durdurması açısından önemli olduğunu kaydetti. 

Türkiye'nin son birkaç yılda geldiği siyasi uçurumun derin olduğunu ifade eden dergi, Suriye iç savaşı, Kürt militanların yürüttüğü silahlı mücadele ve darbe girişiminin yanısıra ülke yönetimindeki suistimal ve kötü yönetimin ekonomiyi yavaşlattığını da yazdı.

BBC Türkçe tarafından çevrilen haberde, başkanlık sistemiyle geleceği iddia edilen istikrarın ‘boş’ olduğu, başarılı demokrasilerin güçler ayrılığını hayata geçirip, hükümetlerin karar alma süreçlerini yavaşlattığı belirtildi. Başkanlık sistemiyle idare edilen ABD anayasasının da başkanı bir kral gibi davranmaktan alıkoyduğu vurgulandı.

“Türkiye, seküler, muhafazakar, ulusalcılar arasında bölündüğü gibi, Türkler, Kürtler, Aleviler, kalan bir avuç Rum, Ermeniler ve Yahudilerden oluştuğu için bütün gücü elinde toplayan bir hükümete özellikle uygun değil” diyen makalede muhafazakar bir yönetimin kendisiyle aynı fikirde olmayan kesimleri dışlamasıyla ülkenin hiçbir zaman istikrar kazanamayacağı yazılıyor.

‘Erdoğan’ın olağanüstü hal ile gücünü suistimal ettiğini’ öne süren yazıda “Sorunun siyasi İslam’da değil Erdoğan ve yakın çevresinde olduğu” iddia ediliyor.

Ancak Türkiye’nin NATO müttefiki olması, Suriye ve mülteci krizinde önemli bir rol üstlenmesi, Avrupa’nın önemli bir ticaret ortağı olması sebebiyle dış dünyanın Türkiye’den vazgeçmemesi gerektiği vurgulanıyor.

Yazı şu sözlerle noktalanıyor: “Türkiye 16 Nisan’dan sonra da önemli bir rol oynamaya devam edecek. Eğer Erdoğan kaybederse, Türkiye zor bir geleceği olan zor bir müttefik olacak. Ama eğer kazanırsa ülkeyi seçilmiş bir diktatör gibi yönetebilecek.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.