1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye Varlık Fonu dev bir holding gibi..
Türkiye Varlık Fonu dev bir holding gibi..

Türkiye Varlık Fonu dev bir holding gibi..

Türkiye Varlık Fonu dev bir holding gibi.. yöneticileri arasında Yiğit Bulut da var..

A+A-

Yeni bir dev holdingimiz var; hükümet tarafından kuruldu ve yöneticileri arasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı Yiğit Bulut da bulunuyor…

Türkiye Varlık Fonu Ağustos ayında yasa ile kuruldu. Şimdiye kadar hangi varlıklara sahip olacağı ve onları kimin, nasıl kullanacağı bilinmezken, dün çıkarılan iki kararname ile bu konulara açıklık getirildi.

Hükümet, Türkiye Varlık Fonu’na devir kararları aldı. Aralarında İstanbul’un da bulunduğu 7 ildeki toplam 2 milyon 229 bin 834 metrekare arazi Fon’a devredildi. Ziraat Bankası, BOTAŞ, PTT, Türkiye Petrolleri, Borsa İstanbul ve TÜRKSAT’ın sermayelerindeki hazine fonlarının tamamı ile Türk Telekom’un sermayesindeki hazineye ait yüzde 6.68 oranındaki hisse de Fon’a aktarıldı. Eti Maden ve Çaykur da Fon’a devredildi.

Bakanlar Kurulu ayrıca, Savunma Sanayii Destekleme Fonu’ndan 3 milyar TL’yi 3 ay sonra geri ödenmesi koşuluyla Türkiye Varlık Fonu’na aktardı.

Varlık Fonu Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Mehmet Bostan atandı.

Fon, “kamuya ait varlıkları ekonomiye kazandırmak, dış kaynak temin etmek; Kanal İstanbul, üçüncü köprü ve havaalanı, nükleer santral gibi stratejik ve büyük ölçekli yatırımlara kaynak sağlamak” amacıyla kuruldu.

Türkiye Varlık Fonu A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliklerine de, Başbakan Binali Yıldırım tarafından, Yiğit Bulut, Kerem Alkin, Himmet Karadağ ve Oral Erdoğan atandı.

Ve bu sabah eklenen haber (saat: 10.00):

Türk Hava Yolları (THY) ve Halkbank’ta Başbakanlık Özelleştirme İdaresi’nin sahip olduğu payların özelleştirme kapsam ve programından çıkartılarak Türkiye Varlık Fonu’na devredileceği açıklandı.

Başbakanlık Özelleştirme İdaresi, ödenmiş sermayesi 1.38 milyar lira olan THY’de yüzde 49.12; ödenmiş sermayesi 1.25 milyar lira olan Halkbank’ta ise yüzde 51.11 hissedar konumunda bulunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.