1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Urfa’da “Göbeklitepe Yılı” hazırlıkları
Urfa’da “Göbeklitepe Yılı” hazırlıkları

Urfa’da “Göbeklitepe Yılı” hazırlıkları

.

A+A-

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un 2019'u “Göbeklitepe Yılı” ilan etmek istediklerini açıklamasının ardından Urfa'da yaşanabilecek turist yoğunluğu göz önünde bulundurularak, özellikle konaklama tesislerinin sayısının artırılmasına yönelik çalışmalara hız verildi.

Temmuz ayında UNESCO'nun Dünya Miras Geçici Listesi'nden asıl listeye alınan ören yeri, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı, Urfa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ile sektör temsilcilerinin uluslararası fuarlardaki tanıtım etkinlikleri, Göbeklitepe'ye (Xerabreşk) ilgiyi her geçen gün artırıyor.

Sıcak hava dolayısıyla turizmde “ölü sezon” olarak nitelendirilen yaz aylarını da bu yıl hareketli geçiren kentte, kış mevsimine girilmesine rağmen halen otellerdeki doluluk oranı yüzde 90 seviyesinde seyrediyor.

 

Geçen yıl 1 milyonu aşkın kişinin konakladığı şehri, 5 milyon civarında turist ise günübirlik olarak ziyaret etti.

 

 

Urfa Valisi Abdullah Erin,  yaptığı açıklamada, şehrin, Göbeklitepe ile turizmden hak ettiği payı almak istediğini söyledi.

Kentin çok köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirten Erin, birçok yerinde farklı medeniyetlere ait izlerin bulunduğunu ifade etti.

Erin, Göbeklitepe'nin keşfinin dünya tarihini değiştirdiğine dikkati çekerek, ören yerinin geçen yıl çatı ve altyapı çalışmaları nedeniyle kısmen kapalı olmasına rağmen yaklaşık 1 milyon ziyaretçiyi ağırladığını kaydetti.

Bu yıl için şehrin turizm hedeflerinin aşıldığını aktaran Vali Erin, gelecek yıl da bilişim ve teknolojinin de kullanılarak dünyanın dört bir yanında Göbeklitepe'nin tanıtımını yapacaklarını ifade etti.

Göbeklitepe'deki ziyaretçi sayısında gelecek yıl rekor artış beklediklerini vurgulayan Erin, sözlerine şunları ekledi:

“Önümüzdeki dönemlerde ziyaretçi sayısının çok ciddi şekilde arttığını göreceğiz. Geçen yıl 1 milyon civarındaki gecelemenin yanında 5 milyonun üzerinde günübirlik ziyaretçi ağırladık. Günübirlik gelip, farklı rotaları takip etmek suretiyle başka illere geçen, günün bir kısmını burada geçiren bir turist akını var. Göbeklitepe ile birlikte Şanlıurfa'yı ziyaret eden turist yapısında da bir değişiklik olacak. Yabancı turist sayısında ciddi artışların olacağını değerlendiriyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın öngörüsü doğrultusunda yerel yönetimlerimizle ciddi hazırlıklar yapıyoruz. Oluşacak gelişmeyi ve artışı karşılayabilecek altyapıyı hazırlamaya çalışıyoruz. Önümüzde olacağı kesin gibi görünen turist akınına karşı yatırımcıları teşvik etmek başta olmak üzere konaklama tesislerinin sayısını artırmaya yönelik çok yönlü çalışma yapıyoruz.”

 

Bölgeye daha kapsamlı otellerin yapılabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde ülke genelindeki sektör temsilcileriyle görüşeceklerini dile getiren Erin, “Otel yatırımcılarını teşvik edici özel destekler verilmesi için hükümet yetkilileriyle görüşme halindeyiz. Kentteki tarihi evlerden uygun olanların konukevine dönüştürülebilmesi için çalışma yapacağız. Var olan otel ve konuk evlerimizin tadilattan geçirilerek yenilenmesini sağlayacağız” diye konuştu.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi de Göbeklitepe'nin UNESCO kalıcı listesine girmesiyle birlikte şehirde çok hızlı bir turizm hareketliliğinin yaşandığını söyledi.

Tarihi ören yerinin, dünyanın her yerinden insanı kısa sürede ağırlamayı başardığını vurgulayan Çiftçi, kendi alanında ve sektöründe popüler olan birçok ünlü ismin de Göbeklitepe'yi ziyaret ettiğini belirtti.

Çiftçi, kentte yaşanan konaklama sorununun çözümü için tarihi evleri butik otellere dönüştürdüklerini anlatarak, “Her yıl 11 evimizi butik otele dönüştürmeyi planlıyoruz. Bu yıl dönüştürmeye başladığımız ve kullandığımız evlerimiz var. Ziyaretçilerimizi şehrimizin dokusuna uygun, tarih kokan mekanlarda ağırlamak istiyoruz. Belediye olarak uygun olan tüm tarihi yapılarımızı turizme kazandırmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

rudaw

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.