1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Uzmanlar “Uyuyun” diyor ve nasıl iyi uyuyacağınızın ipuçlarını da veriyor..
Uzmanlar “Uyuyun” diyor ve nasıl iyi uyuyacağınızın ipuçlarını da veriyor..

Uzmanlar “Uyuyun” diyor ve nasıl iyi uyuyacağınızın ipuçlarını da veriyor..

Uykunuz sorunlu mudur? Uyanık olduğunuz saatlerde uyku haline geçtiğiniz olur mu? Uyuyamadığınız, ya da meşguliyetleriniz yüzünden uyku saatlerinden çaldığınız oluyor mu?

A+A-

Uykunuz sorunlu mudur? Uyanık olduğunuz saatlerde uyku haline geçtiğiniz olur mu? Uyuyamadığınız, ya da meşguliyetleriniz yüzünden uyku saatlerinden çaldığınız oluyor mu?

Hiç dert etmediğiniz konular bunlar, öyle değil mi?

Belli saatte yatıyor, uyuyabildiğimiz kadar uyuyor ve belli saatte kalkıyoruz işte.

Öyle değil. Artık şirketler kendilerine ayırdığımız saatlerdeki verimimizin uykularımızla irtibatını keşfettiklerinden beri.. iyi uyuyup uyuyamadığımızla da ilgileniyorlar…

- Reklam -

Pek çok şirket ‘uyku koçu’ bile kullanıyor çalışanlarını daha verimli hale getirebilmek için…

Uyku koçlarının ilk tavsiyeleri de.. “Bırakınız uyusunlar” oluyor…

Araştırmalar günde altı saat veya daha az uyuyanların yedi ile dokuz saat uyuyanlardan daha az verimli olduklarını gösteriyor çünkü.

Uykusuzluk ABD’de her yıl 1 milyon 200 bin saat ve 411 milyar dolar para kaybına yol açıyor; Rand Europe’ın hesabına göre…

İnanmayacaksınız, ama biz bu konuyu Rand Raporu ilk yayımlandığında (1 Aralık 2016 tarihinde) burada işlemiştik; Financial Times (FT) ancak şimdi gündeme taşıyabilmiş…

İyi de yapmış, çünkü başvurduğu uzmanların tavsiyeleri her zaman için geçerli.

Uzman dediklerimiz hem şirketlere, hem de büyük kulüplere hizmet veriyor…

İngiliz uzman Nick Littlehayes “Gece iyi uyuyabilmeniz gününüzü nasıl geçirdiğinizle de ilgilidir. Yatıp mütemadi bir sekiz saat uyuma tarzı modern zamanlara ait; ampulün icadının bir sonucu. Yaradılıştan modern zamanlara kadar insanlar daha sık ve daha kısa uyumaktaydılar” diyor..

Biz ilginç bulduk bu tespiti.

Ona göre, bizler 90 dakikalık döngülerle uyuyoruz: Önce kendimizden geçiyor, sonra hafif bir uyku, ardından derin uyku, rüya gördüğümüz dönem, uyanma.. ve tekrar dalma… Hedefimiz bu döngülerden ortalamayı tutturmak (normal insanlar için haftada 35 döngüyü ideal kabul ediyor). Ara sıra kötü bir geceyi tolere edilebilir görüyor.

Çalışanlara her 90 dakikada bir işlerinden kopmalarını, masalarını terk ederek kısa teneffüs zamanlarına vakit ayırmalarını tavsiye ediyor; geceleri daha iyi uyuyabilmeleri için… Ofislerin buna göre dizayn edilmesini ve kullanılan lambaların da günışığını taklit edenlerden seçilmesini öğütlüyor…

Bir de şirketlerin küçük kestirmelere izin vermesini…

Google, Nike gibi şirketler işyerinde bunu sağlamış…

Littlehayes’in uyku için tavsiyelerini de sıralıyor FT:

  • Yatağa gitmeden önceki bir saat boyunca elektronik cihazlarınızla ilişiğinizi kesin. Çıkardıkları mavi ışık beynin uyku-uyanıklık döngüsünü bozuyor çünkü.
  • Kalktığımız andan itibaren belirleniyor uykumuzun kalitesi. Her gün aynı zaman kalkın, gün boyu masanızı terk ederek teneffüs yapın, bu yolla geceleri daha rahat uyuduğunuzu göreceksiniz.
  • Çalışanlarınızın erkenci mi geççi mi olduklarını belirleyin ve ofiste nerelerde oturduklarına da bakın. Günün ilerleyen saatlerinde daha iyi çalışan geççileri pencereye yakın oturtun ki serotonin seviyeleri yüksek kalsın; erkencilere de öğleden sonra da iyi çalışabilmeleri için günışığını taklit eden lambalar sağlayın…
  • Çalışanlarınıza öğle sonrası kestirebilme imkânı sağlayın. İnsanların öğle yemeği sonrası masalarında otururken birkaç dakikalığına gözlerini kapatmaları bile daha uyanık ve üretken olmalarına yardımcı olacaktır.

Kaynak: FT

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.