1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da Doğum Günü Kutlayan İki Öğretmene 'Sarılma' Cezası
Van'da Doğum Günü Kutlayan İki Öğretmene 'Sarılma' Cezası

Van'da Doğum Günü Kutlayan İki Öğretmene 'Sarılma' Cezası

Van Çatak'ta bir lisede doğum günü için birbirine sarılarak kutlama eden 2 öğretmen, meslektaşları tarafından şikayet edildi. Valilik sualşturama izni verdi, Kaymakamlık suç duyurusunda bulunmuş oldu. Savcılık "Sarılmak suç değil"

A+A-

Van Çatak'ta bir lisede doğum günü için birbirine sarılarak kutlama eden 2 öğretmen, meslektaşları tarafından şikayet edildi. Valilik sualşturama izni verdi, Kaymakamlık suç duyurusunda bulunmuş oldu. Savcılık "Sarılmak suç değil" diyerek kovuşturmaya gerek görmedi. Milli Eğitim Müdürlüğü ise “uygunsuz” diyerek, hanım öğretmene aylıktan kesme, erkek öğretmene sürgün cezası verdi.

Van’ın Çatak’taki bir lisede 20 Mayıs’ta, adam öğretmen doğum günü olan kadın meslektaşını sarılarak tebrik eti. İki öğretmen, birbirlerini kutlayan öğretmenleri idareye şikayet etti. Okul müdürü yaşanmış olan görüntülerin uygunsuz olduğu iddiasında bulunarak 2 öğretmen hakkında idari sualşturma açılmasını talep etti. Van Valiliği 2 öğretmen hakkında soruşturma izni verdi. Bunun üzerine Van ulusal Eğitim Müdürlüğü Disiplin Kurulu vakasın araştırılması için müfettiş görevlendirdi. Okula gelen müfettişler hem kamera kayıtlarını inceledi bununla birlikte öğretmenlerin savunmalarını aldı. Bununla beraber Çatak Kaymakamlığı da öğretmenlerden hem savunma istedi bununla birlikte Çatak Cumhuriyet Başsavcılığı’na da suç duyurusunda bulundu.Kadın öğretmen kısa bir süre sonrasında Çatak Kaymakamlığı’na 5 sayfadan oluşan bir müdafa gönderdi. Öğretmen savunmasında; “O gün okulda yaptığım bir etkinlik sonrası öğretmen arkadaşımla karşılaştım. Etkinlikten dolayı beni tebrik etti. Sonrasında ben kendisine; ‘Hocam bugün benim doğum günüm. Doğum günümü kutlamadınız?’ dedim. O da bana sarılarak doğum günümü kutladı. Bu arada kamera kayıtlarının tarihi ve doğum günü tarihime bakılabilir. Orada kamera olduğunu biz de biliyorduk. Yanlış bir şey yapmadığımızı bildiğimiz için oldukça normal insanlar arasında olabilen sarılma durumumuz oldu. Sarılmanın şekli ve şartları hakkında suç olduğu bir durum ne Anayasa ne de ulusal Eğitim Yönetmeliği’nin hiçbir yerinde yazmaz. İnsanların hayatta en çok önem verdiği namus, şeref, onur teriminı aslae sayarak görüntüler farklı lanse edildi” ifadelerine yer verdi.

‘İĞRENÇ BİR İFTİRA’

hanım öğretmen savunmasının sonunda ise, “Bana isnat edilen kabahatun çok iğrenç bir kara çalma olduğunu, bana bu konuda verilecek minik bir cezanın değil, küçük bir ima bile tarafımdan kabul edilmeyeceğini, iki elimin mahşerde bana bu iftirayı atanların yakasında olacağını belirtiyorum. Şerefli bir öğretmen olarak bu şekilde bir iftira karşılığında herhangi bir ceza uygulanması durumunda tüm hukuki haklarımı kullanacağım. Ne olursa olsun pes etmeyeceğimi ve sesimi duyurmaya çalışacağımı belirtiyorum” dedi. Ayrıca adam öğretmen de ifadesinde tüm insanların yaptığı şeklinde sarılarak arkadaşının doğum gününü kutladığını belirterek hukuki haklarını kullanacağını kaydetti.SAVCILIK: SARILMAK SUÇ DEĞİL!

Ayrıca Çatak Kaymakamlığı’nın suç duyurusu üzerine Çatak Cumhuriyet Başsavcılığı iki öğretmen hakkında; “Hayasızca hareketlerde bulunmak” iddiasıyla yönetimsel sualşturma başlattı. Savcılık, emniyetten iki öğretmenin sarıldığı ana ilişkin görüntüleri istedi. Görüntüleri ve belgeleri inceleyen mahkeme 10 Ekim 2019 günü “kovuşturmaya yer olmadığına” dair karar verdi. Savcılık sonucunda; “yapılan sualşturma neticesinde, Çatak ilçe emniyet amirliği tarafından düzenlenen görüntü araştırma raporunda da şüphelilerin üzerine atılı kabahatu işlediklerine dair bir görüntünün mevcut olmadığı, sadece sarılma görüntüsünün mevcut olduğu, bu haliyle söz konusu hareketlerin bir kabahatu teşkil etmediği kameraların kapalı olduğu anlarda ‘uygunsuz’ diye tabir edilen bir ekip davranışların olduğu varsayılsa bile ‘hayasızca hareketler’ kabahatunun unsurlarından olan aleniyet şartının sağlanamayacağı, söz mevzusu davranışların idari soruşturmaya dayanak oluşturabileceği de göz önünde bulundurarak, bu şüphelilerin üzerlerine atılı suçu işlediğini dair kovuşturma yapılmasını gerektirecek yeterlilikte kanıt bulunmadığı anlaşılmıştır” ifadelerine yer verdi.

İKİ ÖĞRETMENE CEZA

Savcılığın bu sonucunın peşinden ise vaka sonrası araştırma icra eden ulusal Eğitim Bakanlığı müfettişleri kararlarını açıkladı. Müfettişler kararlarında, iki öğretmenin okul içinde sarılmalarını “uygunsuz görüntü” olarak ifade ederek, sarılmayı; öğretmenler arasında olması gereken mesajşimden çok öte bir davranış olarak yorumladı. Raporun sonunda kararlarını açıklayan müfettişler, kadın öğretmene disiplin yönünden, “Aylıktan kesme” cezası, yönetimsel yönden ise “il sınırları içinde ilçe dışında başka bir okulda görevine devam etmesi” kararı verdi. Gene erkek öğretmen hakkında ise, ilçe sınırları haricinde bir okula atanmasına karar verilerek, sürgün edildi.

Karara karşı itirazda bulanan öğretmenler, kararın hukuki olmadığını söyleyerek, cezanın niyet okunarak verildiğini anlattı. Öğretmenler avukatları aracılığıyla cezanın kaldırılması için mahkemeye başvurdu.

(Mezopotamya Ajansı)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.