1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Van’da ‘Efrin’ protestoları!
Van’da ‘Efrin’ protestoları!

Van’da ‘Efrin’ protestoları!

Türkiye tarafından Efrin’e yönelik başlatılan askeri harekat Van’da yapılan basın açıklaması ile protesto edildi.

A+A-

Efrin’e saldırıya ilişkin HDP Van İl Örgütü öncülüğünde düzenlenen kitlesel basın açıklamasıyla da protesto edildi. DBP Van İl binası önünde düzenlenen basın açıklamasına HDP Van İl Eş Başkanları Ümit Dede, Yadişen Karabulak, DBP Van İl Eş Başkanı Ayla Tarhan, HDP Van Milletvekili Adem Geveri, kayyum atanan Belediye Eş Başkanları, ÖHP’li avukatlar, PM Üyeleri, Barış Anneleri, TJA Aktivistleri ve halk katıldı.

Basın açıklamasını yapan HDP Van İl Yöneticisi Özgür Aras, “AKP-MHP iktidarı, dün itibariyle Ortadoğu halklarını uzun yıllara yayılacak bir savaşın içine atarak Efrîn’e yönelik işgal girişimini başlatmıştır.” Dedi.

‘SALDIRI TÜM HALKLARADIR’

Tarihsel olarak Türkiye’ye karşı her zaman tehditkar bir tutum izlemiş olan Rusya’nın kışkırtmaları ve ön açması ile Türkiye Cumhuriyeti’ni Ortadoğu bataklığına sürükleyen siyasi iktidarın Türkiye halklarına ağır bedeller getirecek bir savaşa sürüklediğini kaydeden Aras, “ Efrîn’e saldırı başta tüm Kürt halkı olmak üzere tüm ezilen halklara yönelik bir saldırıdır.Siyasi iktidarın Yoksullaştırmaya ve adaletsizliğe dayalı yönetim anlayışı Efrîn’e saldırı ile ört bas etmeye çalışması kabul edilemez.” Dedi.

‘MÜDAHALE İŞGALDİR VE GAYRIMEŞRUDUR’

“Her ne kadar AKP hükümeti, ‘Meşru müdafaa’ diyerek işgali meşrulaştırmaya çalışsa da… İşgal girişiminin gayrı meşru olduğu çok açıktır.” Diye konuşan Aras, “AKP hükümeti her ne kadar ‘Devletin bekasını gerekçe gösterse de ortada devletin bekasını tehdit eden bir tutum yoktur. Efrin’e saldırı AKP’nin beka sorunudur. Türkiye devleti, tüm uluslararası hukuk kurallarını çiğneyerek, kendisine yönelik bir tehdit olmadığı halde, işgal girişimini resmen başlatarak, halklarımızı büyük bir felaketin eşiğine getirmiştir.” Diye konuştu.

‘SESSİZ KALAN DEVLETLERDE SORUMLUDUR’

Ortadoğu’da ki savaşta halkların en güvenli yaşam alanlarından biri olan Efrin’e yönelik başlatılan saldırı başta Kürt halkı olmak üzere Efrin de yaşayan tüm halkların yaşam alanına, yaşam hakkına dönük topyekün bir saldırı olduğunu kaydeden Aras, “ Suriye savaşı başladığından beri, savaşın yaşandığı alanlardan göç eden halkın huzur içerisinde yaşadığı Efrin’e yönelik geliştirilen saldırı ile yeni bir göç dalgasının başlayacağı ve sivil halkın büyük mağduriyetler içerisine düşeceği aşikardır. Tüm dünyayı IŞİD belasından kurtaran Kürtlere yönelik, böylesi bir saldırıya karşı sessiz kalan ve örtülü olarak destek sunan devletlerde bu haksız işgal girişimi sonucu oluşacak tüm mağduriyetlerin ortağıdır.” İfadelerini kullandı.

‘ÇÖZÜM SAVAŞ DEĞİL, DİYALOGDUR’

Çözümün savaş değil, barış olduğunu kaydeden Aras, “Emperyalist güçler, Yüz yıllardır Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren, Ortadoğu halklarını sonu gelmez savaşlara mahkum eden politikalarının tuzağına düşen siyasi iktidarı derhal bu savaşı sonlandırmalıdır. Ortadoğu’da yaşanan savaşlar halkların hiçbir problemini çözmemiş, aksine sorunları daha da derinleştirmiştir… Çözüm, diplomasi, müzakere ve diyalogtur, bunun öncellikli koşulu da barıştır.” Dedi.

‘TÜM HALKLARIMIZI SES VERMEYE ÇAĞIRIYORUZ’

Aras konuşmasını şöyle sürdürdü : “Efrin halkının yaşam alanına, yaşam hakkına yönelik gerçekleştirilen saldırılar karşısında tüm halklarımızı, duyarlı tüm kesimleri ve uluslar arası kamuoyunu bu haksız işgal karşısında sesimize ses vermeye, barış çağrılarını yükseltmeye çağırıyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.