1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Yıldırım’ın Irak ziyaretinde ortak bildiri: Başika, bir Irak kampıdır
Yıldırım’ın Irak ziyaretinde ortak bildiri: Başika, bir Irak kampıdır

Yıldırım’ın Irak ziyaretinde ortak bildiri: Başika, bir Irak kampıdır

Başbakan Binali Yıldırım’ın Irak ziyareti kapsamında yayınlanan ortak bildiride “İki taraf, Başika Kampı’nın bir Irak kampı olduğunu vurguladı” dendi.

A+A-

 

Irak devlet televizyonu bugün Yıldırım ve Irak Başbakanı Haydar el Abadi’nin, Türk askerinin Başika’dan çekilmesi konusunda anlaştıklarını duyurmuştu. 

Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Yıldırım, “Peşmerge ve Irak merkezi güçleriyle Sincar’ın terör unsurlarından temizlenmesi konusunda gerekli çalışmalar yapılacak” demişti.

Bildiride en dikkat çeken madde, iki ülke arasında ‘kriz’e neden olan Başika kampıyla ilgili oldu: “İki taraf, Başika Kampı’nın bir Irak kampı olduğunu vurguladı.”

Bildirinin maddeleri şöyle:

Başika kampı…

“* İki taraf, iki ülke arasındaki ilişkilerin temelini oluşturan toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı çerçevesinde, karşılıklı güvenlik ve istikrarın sağlanacağını ve birlikte terörle mücadele etmeyi benimsediklerini vurguladı.

* İki taraf, Başika Kampı’nın bir Irak kampı olduğunu vurguladı.

* Irak tarafı, Başika kampı hususundaki tutumunun sabit olduğunu belirterek, Türk tarafının kuvvetlerini çekmeye yönelik süreci başlatması ve bu meselenin sona erdirilmesi gerekliliğini vurguladı.Türk tarafı, Irak’ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyduğunu yineledi.

* İki taraf, aralarındaki ticari ve ekonomik işbirliği düzeyinin artırılmasının, terörden zarar gören bölgelerin yeniden inşasının ve iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların hayata geçirilmesinin önemini vurguladı.

* İki taraf, Dicle ile Fırat Nehirlerine ait suların yönetiminde ve ortak su projelerinde işbirliğinin artırılması üzerinde anlaştı.

 

* Türkiye Hükümeti, Ninova’nın kurtarılması ve DEAŞ’ın varlığını yok etme operasyonları kapsamında; Irak Silahlı ve Güvenlik Kuvvetlerinin elde ettiği kaydadeğer ilerlemeyi takdirle karşıladığını belirtti.

* İki taraf, topraklarında herhangi bir terör örgütünü bulundurmayacaklarını ve iki ülkenin milli güvenliğini tehdit eden herhangi bir faaliyette bulunulmasına izin vermeyeceklerini vurguladı. İki taraf, Uluslararası Koalisyon’un DEAŞ’a karşı yürüttüğü mücadelede işbirliği içinde hareket edeceklerini belirtti.

* İki taraf, iki ülke halkları arasındaki kültürel ve sosyal bağların kuvvetlendirilmesi, iki ülke vatandaşlarının kaynaşmalarına imkan sağlanması için kültür ve turizm alanında kapsamlı bir atılım yapılması gerekliliğini vurguladı.

* İki taraf, ortak stratejik vizyon temelinde çıkarları ve sınamaları belirleyerek, bölgede güvenliğin ve istikrarın sağlanması için birlikte çalışmak, ayrıca mezhebi ve etnik kutuplaşma dahil bölgenin güvenlik ve istikrarını tehdit eden tüm faktörleri bertaraf etmek üzerinde mutabık kaldı.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.