1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Zarrab şebekeyi kurdu, rüşveti Süleyman Aslan aldı'
Zarrab şebekeyi kurdu, rüşveti Süleyman Aslan aldı'

Zarrab şebekeyi kurdu, rüşveti Süleyman Aslan aldı'

Zarrab davasının sanıklarından Hakan Atilla’nın avukatı duruşmada, müvekkilinin değil Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın rüşvet aldığını söyledi.

A+A-

- Reza Zarrab’ın artık tanıklık yapacağının kesinleştiği, kara para aklama, rüşvet ve ABD'nin İran'a uyguladığı ambargoyu delme suçlamalarıyla açılan davanın ilk duruşması görüldü. Davanın tutuklu sanığı Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatları yaptıkları savunmada Zarrab’ı ve Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’ı suçladı.

Atilla’nın avukatı Victor Rocco savunmasını asıl suçlunun Zarrab olduğu, Zarrab’ın Atilla’yı suçlayarak hapisten kurtulmaya çalıştığı üzerine kurdu. Rocco, Atilla’nın “entrika, yalanlar ve devasa yolsuzluk içeren baş döndürücü ve büyük bir uluslararası fırtınanın ortasında kalan çalışkan bir memur” olduğunu söyledi. Rocco müvekkili hakkında, “Atilla, Reza Zarrab’ın çok sayıda mağdurundan biri. Talihsiz ve çaresiz bir piyon” dedi.

'ZARRAB GARDİYANLARA RÜŞVET VERİYOR'

Zarrab'ın hapis cezasından kurtulmak için yalan söylemeye hazır olduğunu belirten Rocco, "Hakan Atilla ile Zarrab'ın seyrek olarak iletişim kurduğunu ve birbirlerini sevmediklerini, Reza Zarrab'ın içki, uyuşturucu ve kadın için ABD cezaevi gardiyanlarına da rüşvet verdiğini öne sürdü.

Avukat Rocco, Zarrab’ın kurduğu suç şebekesinde rüşveti alanın müvekkili Atilla değil Halkbank’ta patron olan Süleyman Aslan olduğunu belirtti.

Victor Rocco, 17/25 Aralık tapelerinde yer alan Zarrab-Atilla konuşmalarını da doğrulayarak “Müvekkilim Zarrab ile 6 kez konuşmuş. Konuşmaları süresi 33 dakika 21 saniye. Atilla bu konuşmaları Halkbank’ta iyi tanınan bir müşterisiyle yapmış. Konuşmaların tonu Atilla’nın birer müşteri ile konuştuğunu gösteriyor. Oysa Zarrab ile Süleyman Aslan arasında Türk polisi tarafından telefonlarının dinlediği 15 aylık sürede 32 adet konuşma var. İkisi arasında binlerce online sohbet, e-mail, metin mesajları bulunuyor” dedi.

Rocco, Süleyman Aslan’ın, Atilla’ya güvenmediğini, bizzat bankanın operatör bölümüne giderek Zarrab’ın işleriyle ilgili talimatlar verdiğini söyledi. Zarrab’ın da bir kaç telefon konuşmasında Atilla’yı şikayet ettiğine vurgu yaptı.

‘ATİLLA ŞEBEKENİN BAŞ MİMARI’

Zarrab'ın iddia makamının "yıldız tanığı" olduğunu belirten Savcı David Denton ise Atilla’yı işlendiği iddia edilen suçların “baş mimarı” olarak nitelendirdi. Zarrab’la birlikte ABD yaptırımlarını deldiklerini, ABD bankalarını dolandırdıklarını, İran’ın kirli parasını akladıklarını söyleyen Savcılık, jüriye hitaben, “Reza Zarrab'tan işin iç yüzünü öğreneceksiniz. Kendisi ABD yasalarını çiğnediği için suçlu olduğunu kabul etti ve devlet ile işbirliği yapma kararı aldı. Size bu suçun işlendiğini hem içeride hem dışarıda kanıtlayacağız. İçeriden suçun ortağı olan ve suçlu olduğunu kabul eden, savcılıkla anlaşma yapan Zarrab’ın ifadesini dinleyeceksiniz. Dışarıda ise Türkiye’de 15 ay boyunca bu suçu araştıran ve rapor haline getiren Türk polisini dinleyeceksiniz” dedi.

'ZARRAB'IN İFADELERİ 17-25 ARALIK'A IŞIKTUTACAK'

Zarrab'ın ifadelerinin 17-25 Aralık soruşturmalarına da ışık tutabileceğini ifade eden Denton, Zarrab'ın şirketlerinin para transferlerini gerçekleştirdiğini ancak "finans ve ekonomik yaptırımlar konusunda uzman" olarak tanımladığı Atilla'nın bu transferleri organize ettiğini öne sürdü. "Zarrab niyeti ifade etti, Atilla metodu sağladı" diyen Denton, savunmada bulunan isimlerin gizlilik adına yalan söylediklerini de kaydetti.

TANIKLARDAN BİRİ ESKİ BİR POLİS

Denton jüriye hitaben şunları söyledi: "İlk düzenekte, İran kurumlarının altın satın alıp Dubai’ye kaçırarak dolar ve diğer para birimlerine çevirmesi sağlanmıştır. İkincisinde, yasaklanmış işlemler, gıda satın alımı gibi gösterilmiştir. Bu işlemleri Zarrab'ın şirketleri yürütmüş, ancak işlemleri yasalmış gibi gösteren düzenekleri tasarlayan kişi, maliye ve ekonomik yaptırımlar uzmanı Atilla’dır. Atilla ve suç ortakları, Amerikan yönetimini kandırmış, yalanlarını da Türk hükümetinin üst düzey üyelerine milyonlarca dolar vererek örtbas etmiştir. Bu yetkililerden biri de dönemin ekonomi bakanıdır. (Zafer Çağlayan). Tanıklarımız arasında eski bir Türk polisi de var. Kendisi 2013’te ortaya çıkan kara para aklama soruşturmasında (17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması) bizzat görev almıştır. Biz o soruşturmada elde edilen delilleri de dikkatinize suncağız. O deliller ki bugüne kadar günyüzüne çıkamamıştır. Çünkü Zarrab'ın dağıttığı rüşvetlerle soruşturma örtbas edilmiştir."

FBI DİNLEMELERİYLE UYUŞUYOR

FBI'ın, 2013’ten itibaren ABD yaptırımlarının delindiğini fark ederek soruşturma başlattığını, FBI bulgularının Türk polisinin raporuyla birebir uyuştuğunu kaydeden Denton, jüriye hitaben şöyle dedi: “Zarrab, hem İran Merkez Bankası Başkanı’na hem İran liderine mektup yazarak başlattığı ekonomik cihada destek vereceklerini taahhüt etmişti. Ekonomik cihadı askerler yapmaz, bonkörler yapar. O bonkör de Mehmet Hakan Atilla’dır.”

Mahkemede, FBI ajanı James Atawer ve ABD Hazine Bakanlığı yetkilisi Lisa Palluconi tanık olarak dinlendi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.