1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çiftçilerin kredi borcu yapılandırılacak
Çiftçilerin kredi borcu yapılandırılacak

Çiftçilerin kredi borcu yapılandırılacak

Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu Toplantısı'ndan sonra açıklama yapıyor

A+A-

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş çiftçilerin kredi borçlarının yapılandırılacağını belirterek "Müjde olarak söyleyebilirim ki, çiftçi kardeşlerimiz ziraat bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan kredi borçları yeniden yapılandırılacak" dedi.

Bakanlar Kurulu Toplantısı'ndan sonra konuşan Kurtulmuş'un açıklamaları şöyle:

Burada anlatmak vaktimizi alır ancak bu üç projede entegre projedir. İçme suyu, atık su projelerini, meteoroloji tesislerini, ceviz ormanları, badem ormanları gibi yeni ormanların kurulmasını, şehir ormanların kurulması gibi projeleri içeren entegre projelerdir. Üç bölgede, her biri 8 ilimizi kapsayan projelerdir.

Bu 24 ilimizde hem sulanabilir alanların oranı artırılacak, hem enerji üretimlerini, hem sulama kanallarının hem de içme suyu meselesinin halledilmesi öngörülmektedir. Bu havzaların her birinde 40-50 yıllık su ihtiyacı giderilecek. Her bir çevrede, her bir gelişim projesi çerçevesinde yüzlerce, binlerce tesisin işletmeye alınması öngörüşüyor. Akdenizde 1091, Ege'de 2065, Konya Ovası'nda 873 gelişim tesisin açılması planlanıyor. İnşallah bu bölgelerin tarımsal kalkınmasına büyük destek sağlayacak.

"Çiftçilerin kredi borcu yapılandırılacak"

İkinci sunum ise Faruk Çelik tarafından yapıldı. Çeşitli konuları içeren çok kapsamlı bir sunum paylaşıldı. Çeşitli kanun değişikliklerini öngören bir tarım paketi paylaşıldı. Bunların içerisinde birkaç tanesini paylaşmak isterim. Türkiye'de hayvan kaydının alınmasına yönelik ilave tedbirler. İnsan sağlığını tehlikeye atan ürünlere dair cezai işlemlerin artırılması. Müjde olarak söyleyebilirim ki, çiftçi kardeşlerimiz ziraat bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan kredi borçları yeniden yapılandırılacak. 

Çok şükür bugün Türkiye'nin geldiği iktisadi durum göz önüne alındığında Türkiye'nin uzay ajansı kurması elzem hale gelmiştir. Türkiye uzay ajansının kurulmasını sağlayacak bir yapıya kavuşacağız, bu hususta çalışmalarımız hızlanacaktır. Bu alanlardaki yasa teklifleri olgunlaştırarak TBMM'ye getirilecektir.

t24

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.