1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. CTE, 'Çıplak arama yok' diyemedi: Detaylı arama bir tedbir işlemidir
CTE, 'Çıplak arama yok' diyemedi: Detaylı arama bir tedbir işlemidir

CTE, 'Çıplak arama yok' diyemedi: Detaylı arama bir tedbir işlemidir

CTE, cezaevlerindeki çıplak aramayı, 'Kendi bedenini suistimal etmek isteyenlerin önüne bu yöntemle geçilebilmektedir' ifadeleriyle savundu.

A+A-

Cezaevlerinde ve gözaltı işlemlerinde 'çıplak arama' yapıldığı yönündeki beyanların ardından bir açıklama yapan Ceza ve Tevkifevleri (CTE) Genel Müdürlüğü, "Ceza infaz kurumlarında detaylı arama istisnai bir uygulama olup gerek uluslararası örgütlerin kabul ettiği gerekse birçok ülkenin uyguladığı bir tedbir işlemidir" dedi.

CTE Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, cezaevlerinde çıplak arama işkencesine maruz kalındığı yönündeki beyanlar yalanlanmadı. 'Detaylı arama'nın istisnai bir arama şekli olduğu ve tedbir işlemi olarak uygulandığının kabul edildiği açıklamada, "hükümlünün üzerinde kuruma sokulması veya bulundurulması yasak madde veya eşya bulunduğuna dair makul ve ciddi emarelerin varlığı ve kurum en üst amirinin gerekli görmesi halinde detaylı arama yapıldığı" kaydedildi. 

İLGİLİ HABER

DHA'ya göre çıplak arama 'FETÖ propagandası'

DHA'ya göre çıplak arama 'FETÖ propagandası'

Çıplak aramaya maruz kaldığını söyleyen kimse ile görüşmeyen DHA, Sabah ve ATV'yi aratmadı.

 

DETAYLI ARAMADA, TUTUKLUNUN TAMAMEN ÇIPLAK KALACAK ŞEKİLDE ARANMADIĞI ÖNE SÜRÜLDÜ

Açıklamada, "Genel arama işlemlerine rağmen ilgilinin kuruma yasak madde veya eşya sokacağına dair makul ve yoğun şüphe varsa detaylı arama uygulaması yapılır" denildi. Detaylı aramanın, sadece aramalar için tahsis edilmiş bir odada gerçekleştiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Detaylı arama, tutuklu ve hükümlünün utanma duygusunu ihlal etmeyecek ve dışarıdan içerinin görülmeyeceği şekilde, sadece aramalar için tahsis edilmiş bir odada hükümlü ve tutukluyla aynı cinsiyetten iki personel tarafından gerçekleştirilir.

Arama sırasında önce bedenin üst kısmındaki giysiler çıkarılır, bedenin alt kısmında giysiler üst kısmındaki giysiler giyildikten sonra çıkarılır. Bu işlemler sırasında ilgiliye tek kullanımlık önlük verilir. 

 

Çıplak aramaya maruz kalan kadınlar anlatıyor: Kameraların olduğu odada aradılar

Çıplak aramaya maruz kalan kadınlar anlatıyor: Kameraların olduğu odada aradılar

HDP Milletvekili Gergerlioğlu'nun gündeme getirdiği çıplak arama vakaları tartışılmaya devam ediyor. Çıplak aramaya maruz kalan kadınlar yaşadıklarını Artı Gerçek’e anlattı.

 

 

Detaylı arama sırasında bedene dokunulmaması için gerekli özen gösterilir. Öncelikle, tutuklu ve hükümlüden yasak madde veya eşyanın kendisi tarafından çıkartılıp teslim edilmesi istenir. Aksi takdirde, beden çukurları aranması gereken hallerde detaylı arama hekim tarafından yerine getirilir."

Detaylı aramaya ilişkin bilgi verilen açıklamada, "Mevzuatta 'çıplak arama' olarak belirtilen uygulama, detaylı olarak yapılan bir arama türü olup, hükümlü veya tutuklunun tamamen çıplak kalacak şekilde bir arama yapılması söz konusu değildir" iddiasında bulunuldu.  

 

Hedef alınan HDP'li Gergerlioğlu: Çıplak aramayı yapanlar utanmıyor ama biz ‘terörist’ oluyoruz

Hedef alınan HDP'li Gergerlioğlu: Çıplak aramayı yapanlar utanmıyor ama biz ‘terörist’ oluyoruz

HDP’li Gergerlioğlu, 'Eğer Kürt için hak ihlali var dersen damga hazır ‘PKK’lisin’, cemaat soruşturması nedeniyle yaşananları söylersen de ‘FETÖ’cüsün’ diyorlar' diyerek tepki gösterdi.

 

'SUİSTİMAL ETMEK İSTEYENLERİN ÖNÜNE ANCAK BÖYLE GEÇİLMEKTEDİR'

Açıklamada; detaylı aramanın, cezaevine girişi yasak olan maddeleri engellemek için yapıldığı savunulurken, şunlar belirtildi:

"Ceza infaz kurumlarında detaylı arama istisnai bir uygulama olup gerek uluslararası örgütlerin kabul ettiği gerekse birçok ülkenin uyguladığı bir tedbir işlemidir. Ülkemizde de mahremiyete ve insan haysiyetine saygı çerçevesinde yukarıda belirtilen sıkı şekil kurallarına uyularak yerine getirilmektedir. Özellikle uyuşturucu ve terör suçlarından hükümlü veya tutuklu olup bizzat kendi bedenini suistimal etmek isteyenlerin önüne bu yöntemle geçilebilmektedir. İnfaz uygulamalarımız keyfi ve kötü muameleye sıfır tolerans anlayışıyla yerine getirilmektedir."

NE OLMUŞTU?

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Uşak'ta gözaltına alınan kadınların çıplak aramaya maruz kaldığını duyurmuştu. Gergerlioğlu, gözaltı işlemleri sırasında çıplak arama işkencesine maruz kalan başka kadınların kendilerine ulaştığını belirtmişti.

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Gergerlioğlu'nu hedef alırken AKP Milletvekili Cahit Özkan da "İddia varsa belgesini getirsinler" diyerek, işkenceye belge istemişti.

 

İLGİLİ HABER

AKP belgesini istediği 'çıplak aramayı' cezaevi yönetmeliğine koyup ayrıntısıyla tarif etmiş

AKP belgesini istediği 'çıplak aramayı' cezaevi yönetmeliğine koyup ayrıntısıyla tarif etmiş

AKP’li Grup Başkanvekillerinin reddettiği, belgesini istediği çıplak arama, yakın dönemde yönetmeliğe ayrıntıları verilerek konulmuş.

 

 

 

İLGİLİ HABER

Meclis'te 'çıplak arama' tartışması: AKP, işkenceye belge istedi

Meclis'te 'çıplak arama' tartışması: AKP, işkenceye belge istedi

AKP'li Özkan'ın sözlerine yanıt veren HDP'li Beştaş, Çıplak aramanın belgesi Bakırköy Cezaevi raporudur. Sincan'ın raporudur, Elâzığ'ın raporudur, CPT'nin bu konudaki yayınlarıdır' dedi.

  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.