1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Ekonomide asıl şok şimdi başlıyor'
'Ekonomide asıl şok şimdi başlıyor'

'Ekonomide asıl şok şimdi başlıyor'

İktisatçı Prof. Dr. Boratav, 'Ekonomi 2018’in son çeyreğinde 2019’un ilk yarısında küçülecek, küçülmenin sosyal maliyeti ağır olacak' açıklaması yaptı.

A+A-

İktisatçı Prof. Dr. Korkut Boratav, Türkiye'de sistemin çürüyerek çöktüğünü belirterek, solun halk muhalefetine sahip çıkması gerektiğini söyledi. Boratav, "İktidar özgürlük alanlarını sürekli daraltıyor. Onun için bu alanları hem korumamız hem de mümkün mertebe genişletmemiz gerekir. Yerel seçimler de bu açıdan önemli. Üst yönetimi Türkiye toplumunun ilerici birikimlerini rahatça heba etmiştir; Cumhuriyet değerlerine sırtını dönmüştür. Ama CHP belediyeleri hala Türkiye’nin önemli özgürlük, özerklik mekânlarıdır o yüzden kaybetmemek; genişletmek gerekir" dedi.

Boratav, reel ekonomideki bunalımın, son milli gelir verileriyle ortaya çıktığını kaydederek, "Ekonomi 2018’in son çeyreğinde 2019’un ilk yarı yılında küçülecek ve küçülmenin sosyal maliyeti ağır olacak" açıklaması yaptı. Fransa'da devam eden Sarı Yelekliler hareketinin eylemlerini de değerlendiren Boratav'ın Birgün Pazar'a verdiği söyleşinin ayrıntıları şöyle:

- Sarı Yelek giyerek sokağa çıkanların ‘kim’ olduğu çok tartışıldı. Bu eylemin sınıfsal karakterine ilişkin neler söyleyebilirsiniz? 

“Sarı yelek”, Fransa’da araçların kaza, arıza hallerinde sürücülerine giymeleri gereken bir “üniforma”. Eylemler başladığında Türkiye’de gözlemsel ilk algılama ‘araba sahiplerinin protestosu’, ‘orta sınıf tepkisi’ olarak küçümsendi. 

Öncelikle şunun altını çizmek gerekir: Otomobil, Batı işçi sınıfları için “ücret malı”dır. Marx’a göre “iş gücünün değeri”, ücretli emeğin varlığını sürdürebilmesi için gereken, tarihsel ve sosyal olarak belirlenen bir  zorunlu tüketim miktarı ile belirlenir. Bunun altındaki bir ücret düzeyi, işçi tarafından yeterli görülmez ve kabul edilmez. 

devamı..


https://www.artigercek.com/haberler/ekonomide-asil-sok-simdi-basliyor

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.