1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Haşim Haşimi: Meclis’te Haşim
Haşim Haşimi: Meclis’te Haşim

Haşim Haşimi: Meclis’te Haşim

SAADET Partisi Diyarbakır milletvekili adayı Haşim Haşimi, birbiriyle kavgalı siyasi partilerin halkın sorunlarını çözemeyeceğini söyledi.

A+A-

Kürt sorunu hakkında konuşan Haşimi, “Çözüm zemininin oluşması için herkesle konuşabilecek SAADET Partisi’nin Meclis’te olması zorunluluktur. Müzakerenin, çözümün çimentosu olacağız” dedi.

SAADET Partisi, partinin genel başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu’nun Diyarbakır’a gelerek Kürt raporunu açıklamasından sonra seçim çalışmasına hız verdi. Seçim bürolarını açtı. Anons araçları şehirde tur atmaya başladı. Milletvekili adayları ise il ve ilçelerde, köylerde seçmenin karşısına çıkarak destek istiyor.

SAADET Partisi’nin milletvekili adayları arasında en güçlü ve bilinen isim ise Haşim Haşimi. Cizre Belediye Başkanlığı ve iki dönem parlamentoda bulunması nedeniyle Diyarbakırlıların yakından tanıdığı Haşimi, bir kez daha Meclis’e girmeye hazırlanıyor. Seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakırlılarla temas kurmaya başlayan Haşimi, aynı zamanda değişik kurum temsilcileriyle de görüşmelerini sürdürüyor. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde iftar yemeğine de katılan Haşim Haşimi, burada Türkiye’nin gidişatından Kürt sorununa kadar düşüncelerini açıklama fırsatı buldu.

SAMİMİYET VE GERÇEKLİK

Haşimi, Türkiye siyasetindeki kötü gidişatın en önemli sebeplerinden birinin Kürt meselesindeki tıkanma olduğunu söyledi. Haşimi, Türk ve Kürt halklarının çıkarlarının ortak olduğunu, Türkiye’de bugün oluşan havanın bu ortaklık algısını zedelediğini ifade etti.

Yaşanan krizlerin iki tarafa da kaybettirdiğini ifade eden Haşimi, “İhtiyacımız olan iki şey vardır, samimiyet ve gerçeklik. Bölgenin sorunlarını cesurca aktaracak, Meclis’te gündem belirleyecek temsilcilere ihtiyacımız var. Slogan atmak, acılardan siyaset devşirmek kolaydır. Fakat Kürtlerin daha fazlasına ihtiyacı var” dedi.

Partisinin açıkladığı Kürt raporuna da değinen Haşimi, “Hayal görmeye gerek yok, çözüm zeminini kurmak zorundayız. Ve bu zemini birbiriyle kavgalı, asla konuşamayan partiler oluşturamaz. SAADET Partisi olarak halkımızın sorunlarını çözmek için herkesle konuşmaya hazırız” şeklinde konuştu.

‘İLK KEZ OY İSTİYORUM’

Diyarbakır’ın sosyal ve siyasal haklarını korumak için, TBMM’yi çözümün zemini haline getirmek için Meclis’e gidiyoruz” diyen Haşimi, şunları söyledi:

“Slogan atarsak kendimizi rahatlatırız. Siyaseti tavır koymaktan ibaret zannedersek, kendimizi marjinalize ederiz. Kürtlerin ve Zazaların hakkı böyle savunulamaz. Bu siyasetin başarısızlığı ortadadır. İdeolojik davranma lüksümüz yok. Kimseyle kavga etme lüksümüz de yok. Acılarımıza sahip çıkacak, kimliğimizden ve değerlerimizden asla taviz vermeyeceğiz. Diyarbakır’ın sosyal ve siyasal haklarını korumak için, çözüm eksenli siyaset üreteceğiz.

Çok defa seçime girdim, iki dönem milletvekilliği yaptım. Fakat siyasi hayatımda ilk kez oy istiyorum. Sorunların alıp başını yürüdüğü, halkımızın doğru temsiliyete, adalete, huzura muhtaç kaldığı bu kritik süreçte daha önce bize oy vermemiş kesimlerden bir defaya mahsus ödünç oy istiyoruz.

Bize oy versin ya da vermesin, siyasi görüşü ne olursa olsun barış diyen, huzur diyen, kardeşlik diyen herkes başımızın tacıdır. Meclis’te Diyarbakır’ı değerleriyle, adabıyla temsil etmeye gidiyoruz. Zaman stratejik düşünme zamanıdır, geleceğimizi düşünme zamanıdır.

SAADET Partisi’nin TBMM’de olması herkesin hayrınadır. Biz biliyoruz ki, bu ülkenin her kesimi barıştan, huzurdan, kardeşlikten yanadır. Çünkü biz ya birlikte kazanacak ya da birlikte kaybedeceğiz. Meclis’in bu talebe karşılık vermesi, sorunları çözecek iklimin sağlanması zorunluluktur.

Saadet Partisi belli kitlelerin değil, tüm Diyarbakır’ın, tüm Türkiye’nin oylarına taliptir. Meclis’te kim oluyorsa olsun, ama yanında SAADET Partisi de olsun. Müzakere için, çözüm için orada olsun. SAADET Partisi’nin TBMM’de olması, tüm Türkiye’nin hayrınadır.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.