1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. INSAN VE ÖZGÜRLÜK PARTISİ ROJAVA SALDIRISINI KINADI
INSAN VE ÖZGÜRLÜK PARTISİ ROJAVA SALDIRISINI KINADI

INSAN VE ÖZGÜRLÜK PARTISİ ROJAVA SALDIRISINI KINADI

İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Sayın Mehmet Kamaç Süriye'ye yapılan sınır ötesi operasyonu hakkında bir basın açıklaması yaptı.

A+A-

Ortadoğu yüz yıl önce dengesizlik üzerine kurulmuş bir düzenin beraberinde getirdiği sorunlar ile hergün yüzyüze kalmakta ve derin krizler yaşanmaktadır. Ortadoğudaki bu dengesizliğin en başında tüm temel haklarından mahrum bırakılan Kürtler gelmektedir. 

100 yıldır parçalanmış topraklarında hakim devletlerin imha ve asimilasyon politika ve operasyonlarına maruz kalan Kürtlerin en temel hak talepleri terör ile yaftalanip şiddet ile bastırılmaya çalışılmaktadır. 

Başur Kürdistanı'nın 2017 deki bağımsızlık referandumu gibi en demokratik yöntemler bile söz konusu Kürtler olunca hakim devletlerin şiddeti ile karşılaşıyor ve askeri yöntemler ile bastırılıyor. Herkes bekasını Kürtlerin yokluğu üzerinden garanti altına almakta, sahip olduğu devlet gücünü Kürtlere karşı acımasız bir şekilde kullanmaktadır. Maalesef tüm bunlar Dünyanın gözü önünde ve hatta kimi uluslararası güçlerin desteği ile yapılmaktadır. 

Yaklaşık 10 yıldır savaş, katliam ve göçlerin yaşandığı Suriyede tek huzurlu bölge olan Rojavaya Türkiyenin orantısız bir güç ile gerçekleştirdiği saldırının asıl hedefi Kürtler ve kazanımlardır. Bu saldırı hiçbir soruna çözüm olmayacağı gibi Ortadoğudaki krizini daha da derinlestirecektir. Güvenli bir bölge başta Kürt sorunu olmak üzere Ortadoğunun sorunlarına çözüm olamaz. Çözüm Hak ve Adalet ekseninde tüm ortadoguyu güvenli kılmaktır.

Saldırılara ve katliamlara uğramasını engelllemek ve temel haklarına kavuşmasına destek vermek medeni dünyanın Kürtlere borcu ve görevidir.


Tüm bu süreçler ve yaşanılanlar Kürtlere de göstermiştir ki; Nerede olurlarsa olsunlar kendilerine yönelik bu inkar ve imha operasyonlarına karşı ancak milli birliklerini oluşturarak basarili olabilirler. Dünyanın neresinde olursa olsun tüm Kürtler bu milli bilinç ile Rojavaya sahip çıkmalıdır. 

Rojavaya saldırı Türkiyenin çok iyi yonetildiginin değil yonetilemediginin bir göstergesidir. Akp-Mhp iktidarı ülkeyi artık yonetemedikleri gerçeğini bir savaşa girerek gizlemeye çalışmaktadırlar. Yaşadıkları iç siyasi krizden kurtulmanın yolu tüm kesimlere ölümü gösterip kendilerine razı etme çabası vardır.

Bu sebeple Türkiye başlattığı Rojava saldırısına daha fazla ölümler ve trajediler yaşanmadan bir an önce son vermelidir. Sorunların çözüm adresi diyalog ve demokratik müzakere masalarıdır. 

Bütün siyasi parti ve kurumları, vicdanlı tüm toplumsal kesimleri, başta Türkiye olmak üzere tüm dünya kamuoyunu bu savaşa karşı durmaya davet ediyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum