1. YAZARLAR

  2. Nedim ERDOĞAN

  3. İNSANLIK ÖLMÜŞTÜR
Nedim ERDOĞAN

Nedim ERDOĞAN

Yazarın Tüm Yazıları >

İNSANLIK ÖLMÜŞTÜR

A+A-

İnsanın ölümü, ruhun bedeni terketmesi değil, düşüncenin, akletmenin, ifade özgürlüğünün baskılanmasıdır. Tahakkümün, zorbalığın, reklamcılığın, iradesizliğin, liyakatsizliğin benimsediği çağda ölüm gerçekleşmiştir. İnsan hürlüğüyle Yaradana kul olur. Özgürlüğün olmadığı,zulmün kol gezdiği toplumlarda, oluşumlarda, hiziplerde öncelikli olan bu gayr-ı insani uygulamaların son bulmasıdır.

Unutmamak gerekir ki, amelde temel etken söylem değildir, eylemdir,pratiktir. Dünceyi baskılamak, insanı tek tipleştirmek, psikolojik baskılara maruz bırakmak, engizisyonculuğu yayınglaştırmakla taraf toplanmaz. CharlesnCaleb Colton, "Zalimler, aklı zicirlemenin yolunu bulamamışlerdır."

Çok çalışanın değil, çok laf yapanların el üstünde tutulduğu anlayışların hakim olduğu devranda insan ölür. Hakkın hatırı halkın (Cüzdan, makam, dirhem vb) hatırına feda edildiği anlarda insan ölür, insanlık aranır olur. Bal küpünde zehrin ısmarlandığı ve bu durum bulunmaz nimet diye sunulduğu vakitte insan ölür, kavgalar başlar, felaketler baş gösterir. Başın ayak görevi üstlendiği, ayağın akıl rolüne büründüğü zamanlarda küfür ,iman diye sunulur, işte o zaman kıyamet kopmuş demektir.

Cambazların bilgin, bilginlerin ve bilgelerin hain, değersiz, asi ilan edildiği asırda insan tanımsızlaşır, arsızlaşır insanlık ölür, insanın anlamı değişir. Makam sahiplerine helal olan başkasına haram sayılabiliyorsa, oradan ne insanın varlığında neden insanlığın belirtisinden sözedilebilir.

El eteğin öpüldüğü, her köşe başında padişah soytarıların cirit attığı demlerde hakkı anlatanlara zindan reva görüldüğü ya benim rengime bürünürsün yada zindanla nikahlanırsın, söylemin popüler olduğu zamanlarda insan ölür, hak kaybolur, baharın kokusu ve rengi ütopyalaşır. Güvercinlerin kanatları kırılır . İlim kıymetsizleşir, söz anlam ifade edilmez.

Gerçeği arayanların, hakkı anlamak isteyenlerin taşlandığı nazarlarda insan ölür, insanlık biter. Elbette hak ile batıl sürekli bir çatışma halinde olmuş ve bundan sonrada sürekli olacaktır. Bilinmeli ki, kardelen misali her zaman hak hakim olacaktır. Her taraf beyaz papatyalarla dolacaktır. Çoğunlukta olmak, hakim olmak, güç sahibi olmak, makam müptelası olmak haklı olduğumuz anlamına gelmez. Nitekim, Firavu'nun durumu, Hitlerin anlayışı tarihteki anımsaması malumumuz...

Hakkın ölçütü, haklılığın prensibinin güçle, makamla, koltukla, cüzdanla, dirhemle eşdeğer bilindiği toplumlarda, kurumlarda, cemaatlerde, izimlerde, franksiyonlarda, oluşumlarda işte o zaman hem insan ölür hem insanlık.

İki yüzlülüğün moda, yalanın maslahat, riyakarlığın inancın gereği bilindiği zamanlarda insan tanımsızlaşır, anlamsızlaşır vardan, yoklaşır. Allah kelamının, kulun kelamı ölçüsünde ve izni dairesinde konuşulduğu, anlatıldığı, tartışıldığı zamanlarda mekanlarda insan ölmüştür, insanlık öldürülmüştür.

Sana helal olanın bana haram olduğu ve bu realitenin değişmediği zamanda insan ölmüştür.

Herkese aynı düşünce kaftanın biçildiği, düşünmenin haram olduğu zaman insan ölmüştür. Bilmeli ki, zorbalığın, gücün ne kadar büyük olursa olsun elbette bir gün son bulacaktır.

Selam, duayla...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum