1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İstanbul'da 'yeniden sayım' kararı verilmeyen ilçe kalmadı
İstanbul'da 'yeniden sayım' kararı verilmeyen ilçe kalmadı

İstanbul'da 'yeniden sayım' kararı verilmeyen ilçe kalmadı

İstanbul'da 'yeniden sayım' kararı verilmeyen ilçe kalmadı

A+A-

 

İstanbul İl Seçim Kurulu, İstanbul'un 15 ilçesinde daha geçersiz oyların tekrar sayılmasına karar verdi. Daha önce 12 ilçede yeniden sayım yapılmış, 12 ilçede ise geçersiz oyların yeniden sayılması kararı verilmişti. Böylece 39 ilçeli İstanbul'un tüm ilçeleriyle ilgili yeniden sayım kararı verilmiş oldu. CHP Milletvekili Emre, "Sayılan 24 ilçede büyük bir değişim olmadı. Yaklaşık 20 bin öndeyiz" dedi.

İstanbul’da 15 ilçede daha ‘geçersiz oyların yeniden sayımı’ kararı çıktı. İl Seçim Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri için kullanılan ve geçersiz sayılan oyların yeniden sayımını reddeden İlçe Seçim Kurulları kararlarını kaldırdı.

İstanbul’da itirazlar üzerine daha önce verilen kararlar doğrultusunda 12 ilçede yeniden sayım yapılmıştı. Ayrıca 12 ilçede de geçersiz oyların yeniden sayımı kararı verilmişti.  Böylece 24 ilçe hakkında seçim kurulları sayım kararları vermişti. Bu 24 ilçeden üçü (Çatalca, Silivri, Kartal 1. bölge) için çıkan karar, sadece geçersiz oyların değil tüm oyların yeniden sayılması yönündeydi. 39 ilçesi bulunan İstanbul’da geriye kalan 15 ilçede ise geçersiz oyların yeniden sayımı talepleri reddedilmişti. İl seçim kurulu bu 15 ilçe hakkındaki itirazları reddeden ilçe seçim kurulu kararlarını kaldırdı.

CHP: 24’Ü SAYILDI, BÜYÜK DEĞİŞİM YOK

İstanbul İl Seçim Kurulu’nun kararına CHP’den ilk tepkiyi gösteren İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, “İstanbul İl Seçim Kurulu geçersiz oyların yeniden sayımına karar verdi. 15 ilçede tekrar sayım olacak. Sayılan 24 ilçede büyük bir değişim olmadı. Yaklaşık 20 bin öndeyiz. Kimse merak etmesin sandıklara sonuna kadar sahip çıkacağız. Yeniden sayımına karar verilen 15 ilçede oy torbalarından gözümüzü hiç ayırmadık. Sayım bitene kadar da ayırmayacağız. Daha önce sayılan bazı ilçelerde AKP nin oyu artarken bazılarında ise CHP nin oyu arttı” dedi.

Kaynak: Duvar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.