1. YAZARLAR

  2. Kenan Sarısaç

  3. İSTİKRARLA BÜYÜYEN MEZARLIKLAR VE HAPİSHANELER
Kenan Sarısaç

Kenan Sarısaç

Yazarın Tüm Yazıları >

İSTİKRARLA BÜYÜYEN MEZARLIKLAR VE HAPİSHANELER

A+A-

 

Bir toplumda hapishaneler ekonomiden, hukuki ve demokratik gelişmişlikten, kültür ve sanattan hızlı büyüyorsa, her yıl yeni hapishaneler açılıyorsa, hapishanelerin doluluk oranı kapasitesinin üzerinde ise sizce bir sorun yok mudur?

Bir toplumda mezarlıklar erkek şiddetiyle ölen kadınlar ve çocuklar, maden ocaklarında ve inşaatlarda ölen işçiler ve çatışmalarda, eylemlerde ölen genç insanlarla doluysa orada bir sorun yok mudur?

Demokrasi, insan hakları, ekonomik gelişmişlik, adil bir hukuk sistemi, kültür ve sanat; hapishanelerin ve mezarlıkların büyümesiyle ters orantılıdır.

Bir ülkede demokrasi işliyorsa orada siyasetçiler ve gazeteciler cezaevine girmez. O ülkede darbe girişimleri olmaz.

Bir ülkede adil bir hukuk sistemi işliyorsa orada insanlar konjonktür değişse bile her zaman adil yargılanır ve muhalif olduğu için cezalandırılmaz.

Toplum bazen kendi eliyle bir canavar yaratır ve o canavar bütün güzel şeyleri yedikten sonra sıra kendisini yaratan ve çürüyen topluma gelir. Bu canavarı alt etmenin tek yolu daha fazla hukuk, daha fazla demokrasi ve daha fazla ifade özgürlüğüdür.

Hapishaneler ve mezarlıklar bizim kaderimiz değildir. Hiçbirimiz sistemin içinde dokunulmaz değiliz. Bugün muktedir iken yarın sefil olup suskunluğumuzla çürüttüğümüz sistemde mahkum olmayacağımızın garantisini hiç kimse veremez.

Kim olursa olsun mazlumun yanında durmalıyız zalime karşı. Hukuk, sosyal adalet, eşitlik, insanca yaşam hepimizin hakkıdır.

Tarih toplumları savaşa, sefalete, ölüme mahkum eden önderler, siyasetçiler ve din adamlarıyla doludur. Hiç kimsenin hevesi ve gücü toplumun yararından daha üstün değildir.

Mezarlıklar ve hapishaneler doldukça düşmanlıklarında artacağını - arttığını görmüyor muyuz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar