1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Mınbiç'te Türkiye ve ABD devriye gezecek'
'Mınbiç'te Türkiye ve ABD devriye gezecek'

'Mınbiç'te Türkiye ve ABD devriye gezecek'

Savunma Bakanı Canikli, Mınbiç'te ABD ve Türkiye askerlerinin ortak devriye görevi gerçekleştireceğini açıkladı.

A+A-

 


Mınbiç konusunda ABD ve Türkiye'nin yol haritası üzerinde anlaştığı duyurulurken, Ankara'dan anlaşmanın detayları konusunda açıklamalar gelmeye devam ediyor. 

NATO Savunma Bakanları Toplantısı'na katılan Savunma Bakanı Nurettin Canikli konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Yol haritası en kısa zamanda uygulanacak ve en kısa zamanda tamamlanmış olacak, devriye görevini Türkiye ve ABD yapacak" şeklinde konuştu. Canikli sözlerine şöyle devam etti: 

"Yol haritası en kısa zamanda uygulanacak ve inşallah en kısa zamanda tamamlanmış olacak. Önemli olan hiçbir oyalama olmadan mutabakata vardığımız çerçevede bu işin birlikte ve olabilecek en kısa sürede yürütül


Mınbiç'teki yol haritasının başarılı olması durumunda Suriye'nin diğer bölgelerinde de benzer işbirliklerinin uygulanabileceğini belirten Canikli şöyle konuştu: 

"Münbiç yol haritasının planlandığı gibi yürütülmesinde gecikme ve oyalama olmayacak. Bu ifadeyi net bir şekilde görüşmede dile getirdiler, bu da bizim için önemli. Daha önce Münbiç ile ilgili verilmiş bir takım sözler vardı ve yerine gelmedi. Bundan sonra ümit ediyoruz bu sözler varılan mutabakatlar çerçevesinde yerine getirilir. Burada başarılı olursak ki şu an itibarıyla olumsuz bir tablo gözükmüyor, Suriye’nin diğer bölgelerindeki benzer problemlerin de bu yöntem, mekanizmayla ortadan kaldırılmasında ön açacak." 

 

'F-35 ANLAŞMASINA SADIK KALINILMALI'
ABD Senatosu'nda F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye tesliminin engellenmesi konusunda da açıklamalarda bulunan Canikli şunları söyledi: 

"Türkiye'de kurulacak S-400 sistemi hiçbir şekilde, hiçbir NATO unsurunu, F-35 uçakları dahil rahatsız etmeyecek ve onlar için bir tehdit ve tehlike oluşturmayacak. Bu garantiyi kendilerine verdik, açık olarak bunu ifade ettik. Bunu, kendisinden Senatoya anlatmasını talep ettik. S-400'ler kurulacak, gelecek o konuda herhangi bir tartışma söz konusu değil” 

"Temennimiz F-35 uçaklarının planlandığı, projelendirildiği gibi anlaşmalara sadık kalınarak bunların gereklerinin yerine getirilmesi.Bu tür yaklaşımların esasında bizi mecburen başka arayışlara ittiğini, aslında S-400 projesini de bu çerçevede değerlendirmek gerektiğini yine paylaştık. Dolasıyla F-35 ile ilgili anlaşmalara aykırı bir şekilde karar ve politika gündeme gelirse biz elbetteki tedbirimizi almak durumunda kalacağız, elbette başka arayışlara gireceğiz. Bu da bizim en doğal hakkımızdır." (HABER MERKEZİ) 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.