1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Uluslararası ceza mahkemesinin Myanmar kararı
Uluslararası ceza mahkemesinin Myanmar kararı

Uluslararası ceza mahkemesinin Myanmar kararı

Uluslararası Lahey ceza mahkemesi yayınladığı bildiride Myanmar yönetimin arakanlı Müslümanlara karşı işlenen geniş çaplı cinayetler ve yüz binlercesinin mülteci duruma düşmesi hakkında açıklama yapması için süre tanıdı.

A+A-

Hollanda’nın Lahey uluslararası ceza mehkemesi Myanmar hükümetinin Arakanlı- Rohingyalı Müslümanlara karşı işlenen cinayet suçlarına cevap vermesi için 27 temmuz 2018 tarihini son gün olarak tanıdı.

 

Uluslararası ceza mahkemesi savcısı  Fatou Bensouda bundan yaklaşık 3 ay önce eşsiz bir girişimde, yaklaşık 800 bin Arakanlı mültecinin zorla Bangladeş’e göç meselesini incelemek üzere yargı izni verilmesini istemişti. 
Myanmar ordusunun vahşi cinayetleri sonucu aileleri ve ya bizzat kendilerinin kurban olduğu yüzlerce Arakanlı Müslüman Lahey’deki uluslararası ceza mahkemesinden, savcının yaşanan katliam ve de yüzbinlerce Arakanlı Müslüman’ın Bangladeş’e ihracı konusunda araştırma yapmasını istediler. Myanmar hükümetine Arakanlı Müslümanlara karşı cinayetler hakkında açıklama yapması için uluslararası ceza mahkemesi tarafından süre tanınması, şimdiye kadar binlerce Arakanlının yaralanması ve ya öldürülmesine yaklaşık bir milyonun mülteci duruma düşmesine sebep olan cinayetlerin incelenmesi için yeni bir adım sayılıyor. 
Gerçi uluslararası ceza mahkemesinde bazı kaynakların belirttiğine göre normalde Myanmar’ın uluslararası ceza mahkemesine üye olmadığı için işlenen cinayetlerin incelenmesi imkansızdır, fakat savcının bu kurumun yetkisi gereği konuya el koyarak Myanmar hükümetinin konu hakkında açıklama yapması için ültimatomda bulunmuştur. Bu arada uluslararası ceza mahkemesinin, Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara karşı işlediği cinayetlerin incelenmesine müdahil olmasının, mahkemeye üye olan Bangladeş tarafından gerçekleştiği de gündeme gelmiştir.  
Uluslararası ceza mahkemesi statüsü ve içinde tanınan yetkiler arasında savaş suçları, insanlığa karşı işlenen cinayetleri, soykırım ve tecavüz konularının incelenmesi yer alıyor; bu yüzden bu kurumun sahip olduğu yetkiler ve kapasiteler gereğince Arakanlı Müslümanlara karşı işlenen cinayetlerin incelenmesi ve soy kırımın durdurulması ayrıca bu geniş çaplı cinayetin faillerinin yargılanması bekleniyor. 
Siyasi coğrafi uzmanı Antony Kartaloçi bu bağlamda yaptığı açıklamada, uluslararası hukukta soy kırım olarak tanınan olayın hali hazırda Myanmar’ın Rahin eyaletinde yaşanmakta olduğunu, Arakanlı azınlık Müslümanlara karşı soykırım uygulayanların bu olayı ilk hedefleri olarak seçtiklerini belirtiyor. 
Gerçi uluslararası Lahey ceza mahkemesi Myanmar ordusu ve aşırı Budistlerin Müslüman azınlığa karşı işledikleri cinayetler konusuna ağustos 2017’den müdahil olması geç kalınmış bir harekettir fakat yine de dünya kamuoyu ve özellikle de Müslümanların, Arakanlı Müslümanları vahşice katliam ederek soykırım uygulayanlara karşı Lahey mahkemesinin kesin karar alarak uygulamasını ve de yüzbinlerce Arakanlı Müslüman’ın kendi vatanları olan Myanmar’a dönmeleri için gereken ortamı hazırlamasını bekliyor. 
Gerçi Arakanlı Müslümanların kendi vatanları olan Myanmar’a geri dönmeleri, Mandalay hükümetinin yaşanan cinayetlere son vermesi, Arakanlı Müslümanların can güvenliğinin sağlanması onların huzur içinde yaşayarak iş fırsatların oluşturulması garantisi ile beraber olmalıdır.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.