Kenan Sarısaç

Kenan Sarısaç

Yazarın Tüm Yazıları >

UYAN EY..

A+A-

“ Aldatıcılar sizi Allah ile aldatmasınlar.”

 

Hristiyan rahip Martin Luther 500 yıl önce bir şeylerin yolunda gitmediğini fark etti. Bu fark edişi Roma ziyareti ile iyice pekişti. Zira papazlar para karşılığı endülüjans (affedilme kâğıdı) satıyordu. Parası olan hem kendi hem ölmüş akrabalarını affettirebiliyordu. Hristiyanlık aleminin her tarafında kutsal emanetler sergileniyor halkın dini duyguları sömürülüyordu. Papanın sözü, hurafeler ve söylentiler incilin sözünün üstünde tutuluyor incili sadece papazlar okuyordu ve halk yalnızca onların anlattığı kadarını biliyordu. Martin Luther bu gidişata dur demek için meşhur 95 tezini yayımladı ve İncili alman diline çevirdi.

Bu anekdot şöyle dursun..

Ne yazık ki bugün bizlerde hala tarihten dersimizi almış değiliz. Dinin art niyetlilerin elinde nasıl bir silah olabileceğini tam olarak kavramış değiliz.

Misal Gaipten haber aldığı söyleyen, Allah dostu olduğunu söyleyip tövbe alan yazdıklarının Allah tarafından kendilerine malum olduğunu söyleyen şeyhler hacılar hocalar abiler ablalar o kadar çok ki.. Evet belki kendilerince iyi niyetliler belki doğru bir şey yaptıklarını düşünüyorlar ama kendi aklıyla kendi imkanı ile doğruyu bulamamış ve kitle psikolojisi ile hareket eden toplulukların İslamiyet’e Kurana ve halka ne kadar zarar verdiği hepimizin malumu değil mi. Tarih din istismarcılarının örneklikleri ile dolu..

Sana sesleniyorum ey..

Yolunu mu şaşırdın! Kuran ilk günkü gibi duruyor orda . Mescidin seccaden mi yok namaz için dua için: Allah sana yeryüzünü mescit kılmadı mı. Hala mı yolunu bulamadın . O zaman vicdanına sor aklına sor .. Allah sana şahdamarından daha yakın değil mi.. Ne diye ipten, kıldan, hırkadan medet umarsın.. Yüce Allah Peygamberiyle bile vahiy meleği aracılığıyla konuşurken nasıl birilerinin gaipten haber aldığına inanırsın.

Silkin ve Uyan..

“Vekil istersen Allah yeter”. O ne güzel vekildir.

Ezcümle

Sözümüz hakkıyla ilim irfan öğretenlere, Allah’ın kelamını hakkıyla öğütleyenlere değildir.

Sözümüz halkın sırtından kazandığı para ve itibarla zevk-u sefa içinde yaşarken halka sabretmeyi öğütleyenlere , komşusu , müridi , tebaası açken tok yatanlara

Gaipten haber aldığı söyleyip halkı kendine inandıranlara ve onlara inanlara

Kıldan hırkadan muskadan medet umanlara

Hakkı gizleyenler ve Allah ile aldatanlaradır..!

Önceki ve Sonraki Yazılar